Oğulcan Tatar - Kapadokya Tavsiyelerim

Kapadokya Tavsiyelerim

Doğum günümü kutlamak için geldiğim Kapadokya’da yoğun kar yağışı sebebiyle uçuşlar iptal olunca planladığımdan daha uzun süre kaldım. Bazen hayatta planladığımız senaryolar gerçekleşmeyebilir, bu sefer de planımız dışında gelişen bu iptaller sayesinde hem Kapadokya’da sevdiğim mekan ve otellere tekrar gitme fırsatına sahip oldum hem de daha önce görmediklerime gitme fırsatım oldu. Uçhisar, Ortahisar, Avanos, Ürgüp ve Göreme’de deneyimlediğim otel, restoran ve benzeri işletmeleri sizinle paylaşıyorum. Aşağıdaki liste deneyimleyip tavsiye listesine dahil olacak yerlerin listesi, deneyimleyip tavsiye olarak sunamayacağım yerleri ise yazmadım bile. Yalnız bu mekanlar hakkında kötü yorum da yazmak istemedim. Düşük sezonda gittiğimiz için izinde olan kalifiye personel sorunu vb. durumlar olabileceği için bir sonraki seyahatimde bazılarına tekrar şans vereceğim. Lafı fazla uzatmadan gelin sizlerle tavsiyelerimi paylaşayım.

Mel’s (Yukarıdaki fotoğraf restoranın teras manzarası)

Uçhisar’da bulunan Harem Hotel’in geniş terasındaki davetkar bir restoran. İşletmecisi Aslı Hanım’ın zarif dokunuşlarla süslediği leziz menüsü ve ambiyansıyla daha da keyifli hale gelen Mel’s’e uğramalısınız. Çok sevdiğim, İstanbul Boğazı’ndaki tüm tekneleri bilen ağabeyim Altan Tuzluoğlu’nun tavsiyesi üzerine gittiğim mekanı ben de sizlere tavsiye ederim.

https://www.instagram.com/melscappadocia/

Les Maisons de Cappadoce & Pizza Bar

Konforlu ve manzaralı bir butik otel olan Les Maisons de Cappadoce’da diğer butik otellerden farklı olarak odaların birçoğunda mutfak bulunuyor. Genelde uzun süreli konaklamalar için geniş odalarda yer alan mutfaklar ve teraslı odalar misafirleri için tercih sebebi oluyor. Otelin en üst katında manzaralı terasıyla bir pizza bar yer alıyor. Hamuru ince, boyutu büyük pizzanıza yerel şaraplar eşlik ediyor. Restoranda sadece pizza servis ediliyor, kış sezonunda tercih ederseniz de saat 4’ten sonra servis başlıyor.

https://www.instagram.com/lesmaisonsdecappadoce

Sacred House

Turan Gülcüoğlu’nun eşsiz tasarımıyla hayat bulan, hikayesiyle kendisine hayran bırakan bir sanat eseri. Otelin her köşesi incelikle dizayn edilmiş, başınızı çevirdiğiniz her yerde sizi şaşırtacak bir detay bulmak mümkün. Dante’nin İlahi Komedya’sından esinlenilmiş bir Inferno (cehennem) ile cennet tasvirleri arasında araf olarak tanımlanan 21 odalı butük otelin yeşillerle dolu üst katındaki kış bahçesi ile alt katında yer alan kırmızı taşlarla kaplı sıcak havuzu arasında her biri farklı tasarlanmış odaları bulunuyor. Bu otelde konaklamak çoğu misafir tarafından ilginç ve hoş bir deneyim olarak yorumlanırken bazıları odaları özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde korkutucu bulmuş. Konaklama haricinde kış bahçesinde dışarıdan misafirlerini ağırlayan oteli ziyaret etmeniz, hikayesini dinleyip müze misali gezmeniz tavsiye edilir.

https://www.instagram.com/sacredexperience

Argos in Cappadocia

Kapadokya denince akla gelen otellerden belki de ilki Argos. Otelin yarattığı bu başarılı marka çalışmasına bir de restoranı Seki de eklenince Kapadokya’ya gelenlerin ziyaret listesine eklediği bir yer oldu. Seki’nin giriş katındaki şömineli salon ve terasının manzarası muhteşem. Burada bir akşam yemeği öncesi şarap veya kokteyl içip keyif yapabilirsiniz. Seki için rezervasyon şart, şömineli salon için ise rezervasyon alınmıyor. Otel misafirleri buranın kullanımı için önceliğe sahip.

https://www.instagram.com/argosincappadocia

Oğulcan Tatar - Kapadokya

Reserved Cappadocia

Doğum günü yemeğim için tercih ettiğim Reserved, aynı zamanda Rox’un işletmecisi olan Arda Zor tarafından işletiliyor. Ortaklarından biri de Mehmet Gök, bu bilgiler bile mekanın ne derecede kaliteli bir işletme olduğuna dair önemli ipuçları. Menüde daha çok Doğu Akdeniz reçeteleri mevcut. Leziz yemeklerine ek olarak kokteyl tercih etmek için de Kapadokya’da yer alan özel yerlerden. Cumartesi akşamları yemeğin yanında hafif, gecenin devamında hareketli Türkçe ve yabancı şarkılarla DJ kabininde Serkan Çanak eşlik ediyor. Güzel yemeklerin yanında ilgili ve tecrübeli personeli, keyifli ambiyansı ve hoş şarkıları eşlik ediyor.

https://www.instagram.com/reservedcappadocia

Çömlek Yapımı

Kapadokya’da çömlek yapımı için işletmeler genellikle Avanos’ta yer alıyor. Mutlaka ziyaret edilmesini önerdiğim Güray Müze’de çömleğin yanında ebru da yapabilirsiniz. Çömlek yapma aktivitesini biraz daha yerel bir ortamda deneyimlemek isterseniz Chez Galip’in çarşı içindeki dükkanında hoş bir sohbet eşliğinde bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Chez Galip’e gitmişken Guinness rekorlar kitabına en ilginç 6. Müze olarak giren Saç Müzesi’ni gezmeyi ve hikayesini dinlemeyi atlamayın. Çömlek yapımı kısa sürse de fırınlanmaya hazır olması 2 ay kadar sürüyor, isterseniz çömleğiniz fırınlandıktan sonra paketlenerek evinize kargolanabiliyor. Toprakla haşır neşir olmak istemezseniz çömleklerin ustalar tarafından yapımını izleyebilir veya yapılmış, fırınlanmış, boyanmış, verniklenmiş hazır olanlardan satın alabilirsiniz.

Oğulcan Tatar - At Binicilik

Atla gezinti

Kapadokya’ya her geldiğimde yaptığım aktivitelerden biri de at binmek. Havalar güzel olduğunda sabah balonların uçuşlarını izleyebileceğiniz gibi peri bacalarının arasından geçerek at binebilirsiniz. Kışın ise Akhalteke’nin Avanos’taki diğer çiftliği kullanılıyor. Dilerseniz manejde dilerseniz de çiftlik çevresinde ata binebilirsiniz. Kapadokya Üniversitesi Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü öğretim görevlisi Sn. Aslı Yağcı’nın Kapadokya’da verdiği eğitimleri takip ederek katılmanızı tavsiye ederim. Bilgisi, mesleğine bağlılığı ve hoş sohbetiyle sizleri de biniciliğe yaklaştıracaktır.

https://www.instagram.com/akhaltekehorseranch

Göreme Kaya Hotel

Göreme Açık Hava Müzesi’ne yakın, oldukça temiz, SPA’sı bulunan ve bütçe dostu bir otel arıyorsanız tavsiyem Göreme Kaya Hotel olacaktır. Terasında Caleo Restoran’da Cumartesi günleri canlı müzik oluyor. Sabah kahvaltısı da yine aynı şekilde terasta alınıyor, dileyen misafirler erkenden kalkıp terasa çıkıp balonları seyredebilir. Otele giderseniz işletmenin kedisi Sakız’a benden selam söyleyin.

https://www.instagram.com/goremekayahotel

Uçhisar’da Bir Başka Hikaye, Almut Wegner

Les Maisons de Cappadoce Hotel ile Argos Hotel arasında bazen açık bir sanat galerisi var Almut Hanım’ın. Son gittiğimde kendisi Madagaskar’daydı. Gittiği yerlerden topladığı değişik ürünleri sergileyip satıyor. Hayat hikayesi de oldukça ilginç olan Almut Hanım’ın galerisine mutlaka uğramalısınız.

https://www.instagram.com/almutwegner/?hl=tr

Exedra Hotel Fresk Ocakbaşı

2021 yılında yaklaşık 15 gün kaldığım Exedra Hotel’in oldukça sevdiğim restoranı burası. Meze menüsü kısıtlı olsa da menüdekiler oldukça lezzetli. Ocakbaşından çıkan tüm lezzetler harika. Fiyatlarını da verilen hizmete göre çok makul buluyorum. Hafta sonları fasıl da olan restorana gitmek için oteli arayıp rezervasyon yapabilirsiniz.

https://www.instagram.com/exedracappadocia/

Peristyle

Kapadokya’dan İstanbul’a uçuşlar iptal olunca seyahatimizi mecburi uzatmak durumunda kaldık. Kendimize yeni planlar ararken yolda Peristyle’da kalan bir beyefendiyle karşılaştık, tesadüfen 20 metre ileride kaldığı otelin sahibiyle de karşılaşınca bizi de otele buyur ettiler. 8 odalı minik bir butik otel olan Peristyle yeni açılmış. 5’i mağara 3’ü taş olmak üzere 8 odanın tamamına gezegen isimleri verilmiş. Venüs odasındaki jakuzi hemen cam kenarında, balonların kalktığı bir gün jakuziden balonlara çok hoş bir manzara ortaya çıkacaktır.

https://www.instagram.com/peristylecavecappadocia/

DoubleTree Hilton Avanos Kapadokya

Avanos’ta yer alan Hilton Hotel ise iş için bu bölgeye gelen kişilere tavsiye edeceğim otel. Mağara otellerin çoğunda kalın duvarlar olduğundan dolayı telefon ve internet çekmiyor. İş için buraya gelip odada hattı çalışmayan gezginler zorluk yaşayabilir. Her ne kadar bölgeye gelenlere mutlaka bir mağara odada kalmayı tavsiye etsem de iş için gelenlerde bu macera ters tepebilir.

https://www.instagram.com/doubletreecappadocia/

Oğulcan Tatar - Royal Balloon

Royal Balloon

Kapadokya denince kuşkusuz akla gelen ilk etkinlik balon. Deneyimli pilotları, yüksek müşteri memnuniyeti ve sunduğu hizmetle kendini öne çıkaran Royal Balloons’u balon deneyiminizde sizlere öneririm. Sabahın erken saatlerinde otelinizden transferle alındıktan sonra Royal Balloons’un merkez ofisine gidiyorsunuz. Erken kahvaltı ve ikramlardan sonra balon uçuşunuzun gerçekleşeceği alana gidiyor ve hayat boyu unutulmayacak bir deneyime sahip oluyorsunuz.

https://www.instagram.com/royalballoon/

Kayakapı Cave Suites

1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen “Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları’nın” sınırları içinde yer alan otel önceki adıyla Ağalar Mahallesi’nde yer alıyor. Zengin ağaların konaklarının restore edilmesiyle günümüzde otel olarak kullanılan bu evlerin çoğunda kendine ait bir bahçe, şömine, küvet vb. gibi olanaklar bulunuyor. Otelin içinde iki restoran var Revithia Restoran’da tadım yapabilirken diğerinde de a la carte hizmet alabilirsiniz, kahvaltı servisi de yine burada yapılıyor. Revithia Restoran aynı zamanda Kapadokya’nın tadım menüsü şeklinde hizmet veren ilk ve tek restoranı olma özelliğine sahip.

Otelin a la carte restoranında yediğimiz ilk akşam yemeğinde Safranlı Hünkar çorbası, Sucuk ve Karides Güveç ile çıtır yufkalı hünkar beğendi ve gavurdağı salata yedik. Oldukça başarılıydı. Testi kebabı için de otelin restoranını tercih edebilirsiniz, 12 saat önceden restorana sipariş geçmenizde fayda var. Deniz ürünleri ve et ürünlerinin bir arada servis edildiği Surf-Turf kültürü Türkiye için oldukça yeni olsa da ABD’de 1950’lerden beri var. Bu kültürün ürünü olan Karides ve Sucuk güveci oteli ziyarete gelen Fatih Tutak yapmış, ardından beğenilerek menüye eklenmiş. Bence oldukça başarılıydı, karidese limon sıkarken yanlışlıkla sucuğa da limon sıkarak tat hafızama yeni bir anı kazandırmış da oldum.

https://www.instagram.com/kayakapi/

Yunak Evleri

Sırtını yamaca vermiş Yunak Evleri’nde 5. Ve 6. Yüzyıldan kalma 10 yamaç ev ve bu evlerin toplamda otel olarak hizmet veren 120 odası bulunuyor. Bir de 19. Yüzyıldan kalma bir rum evi içerisindeki odalarıyla toplamda 136 odalı bir otel burası. Adını ise içinde bulunduğu mahalleden alıyor. Yunak’ın kelime kökeni ise evlerinde su bulunmayan hanelerin çamaşırlarını yıkamak ve temizlik yapmak için gittikleri çeşmelere denirmiş. Yunmak da fiil olarak yıkanmak anlamına gelirmiş, bölgede yaşayan yaşlılar halen bu kelimeyi kullanıyor.

Otelin ikisi açık birisi kapalı olmak üzere üç havuzu var. Kapalı havuzun biri bir odadan biri de dışarıdan olmak üzere iki girişi var. Dileyen misafirler havuzlu odayı komple alıp kendilerine kapatabiliyor tabi bu durumda havuz genel kullanımdan çıkmış oluyor.

Otelin bir de SPA’sı var. Hamamın içinde sauna’sı ve yan odada masaj alanlarıyla misafirlere hizmet veriyor.

Otelin bence en güzel yanlarından biri de çok sayıda birbirinden farklı girişli terasının olması. Böylelikle otelin ortak kullanım alanlarında bulunup kendinize özel bir alan da yaratabilirsiniz. Kapalı salonlarda da durum aynı şekilde, birbirinden farklı birçok odası olduğundan 135 oda dolu olsa bile kalabalığı hissetmezsiniz.

https://www.instagram.com/yunakevleri/

Taksici Eyüp

Kapadokya’da toplu ulaşım oldukça zor. Turla gelmek, araç kiralamak veya taksiyle dolaşmak en güzel seçenek. Acente sahibi olarak tabii ki benim turlarımla Kapadokya’ya gelinmesini tavsiye ederim . Münferit gelenler araç kiralayabilirler lakin -14 derecede geldiğim Kapadokya’da bilmediğim bir aracı kiralamaktansa bir taksiciyle anlaşarak kendisiyle gezdik. Eyüp Bey’in iletişim bilgisi burada. Kendisiyle konuşup pazarlık yaparak taksi ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

+90 507 256 24 15 Eyüp Bey

Nevşehir Havalimanı – Kapadokya Bölgesi Havalimanı Transfer & Servis & Shuttle Bilgileri

Nevşehir Havalimanı ile Kapadokya semtleri arasında yaklaşık 50 dakikalık bir uzaklık var. Türkiye’nin en küçük havalimanlarından biri olan Kapadokya Havalimanı’ndan çıkış işlemleri doldukça kısa sürüyor. Dilerseniz havalimanındaki araç kiralama bürolarından araç da kiralayabilirsiniz. Nevşehir taksimetre fiyatları ile diğer büyükşehir fiyatları arasında oldukça fark var. Taksiyle gezmek daha konforlu olsa dahi eğer Ihlara vb. uzak yerlere gitmeyi planlıyorsanız araç kiralamak veya bir tur satın almak daha mantıklı olacaktır.

Nevşehir Kapadokya Havalimanı – Uçhisar arası 36 km

Nevşehir Kapadokya Havalimanı – Avanos arası 37 km

Nevşehir Kapadokya Havalimanı – Ortahisar arası 43 km

Nevşehir Kapadokya Havalimanı – Göreme arası 38  km

Nevşehir Kapadokya Havalimanı – Ürgüp arası 48 km

Nevşehir Kapadokya Havalimanı – Mustafapaşa arası 54 km mesafe bulunmaktadır.

Havalimanından gideceğiniz otele lüks araç transferinizi acente olarak biz sağlayabiliriz, dilerseniz 0532 332 97 31 numaralı telefondan Sayıl Ülünçer’e ulaşabilirsiniz. Daha ekonomik bir seçenek olarak paylaşımlı araçla otelinize gitmek isterseniz Cappadocia Express ve İpek Tur’a ulaşarak shuttle hizmeti satın alabilirsiniz.

Royal Cappadocia! (Yazının bu kısmı 4-6 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiğim diğer Kapadodokya gezimden notlardır)

Royal Balloons ile Kapadokya’da Balon Deneyimi

Dinler Grup bünyesindeki Royal Balloons’ta balon kapasitesi ve uçuş süresine bağlı olmak üzere üç farklı uçuş var. Fiyatlar sezona göre değişkenlik gösterdiği için yazmamayı tercih ediyorum lakin balon rezervasyonlarınızda size hızlı bir şekilde müsaitlik ve fiyat vermesi için sayil@renatravel.com’a mail atabilirsiniz.

Balon rezervasyonunuzu oluşturduktan sonra uçuş saatinize göre sabah otelinizden alınıp Royal Stone Houses Göreme Hotel’in kahvaltı salonuna transfer ediliyorsunuz. Burada kahvaltınızı yapıp kahvenizi içtikten sonra Sivil Havacılık’ın izin verdiği için noktasına aracınızla ikinci kez transfer ediliyorsunuz. Tabi eğer Royal Stone Houses Göreme’de kalıyorsanız zamandan biraz daha tasarruf edip sabah uykunun tadını biraz daha çıkarabilirsiniz.

Satın aldığınız uçuşunuzda sepette 20, 16 veya 8 kişi olacaktır (En fazla). Tavsiyem tabii ki de en güzel fotoğrafların çekilmesi ve sepette rahat bir şekilde etrafa bakabilmek için 8 kişilik olan balona binmeniz ama müsaitlik ve fiyata göre diğer seçenek de kötü değil.

Balona geldikten sonra gün doğumu turundaysanız güneş doğmadan balonun içine verilen ateşle aydınlanan havada heyecanlanmaya başlarsınız. Satın aldığınız uçuşa göre 1 saat veya 75 dakikalık uçuşunuz olacaktır. Pilotları oldukça deneyimli olan Royal Balloons’ta turlar İngilizce ve Türkçe olmakta. Buradan beni daha önce güvenle uçuran Tolga Eke ve Tuğrul Güçlü Bey’e teşekkürlerimi iletiyorum.

Balonunuz kalkış yaptığı yere inmiyor tabi. İniş yaptığınız yere gelen transfer aracıyla tekrar dönüşe geçiyorsunuz ve turunuz sonlanıyor.

Ben balon uçuşumla ilgili bir Reels videosunu instagram hesabımda paylaştım, hesabıma göz atabilirsiniz.

Kayakapı Revithia Restoran’da Tadım Menüsü

Revithia, Tripadvisor tarafından ödüllere doymayan Kayakapı Hotel’in restoranı. Restoranın diğer bir özelliği de Kapadokya’nın ilk ve tek tasting menülü restoranı olması. Bölge ürünlerini kullanarak menüsünü hazırlayan Revithia ağrılıkla Kızılırmak ürünlerini kullanıyor. Restoran şefi Duran Özdemir pişirdiği balıkları kimi zaman kendi avlıyormuş. Ayrıca kendisi balık tutup pişirmekle kalmayıp bir de yemek esnasında misafirlerin yanına gelerek ürünleri ve menüyü anlatıyor. Menünüzü şarap eşleşmeli almak isterseniz yine bölge şarapları yemeğinize eşlik edecek. Üstelik sadece bölgenin şarap firmalarını seçmekle kalmıyorlar, sadece bölgenin üzümlerini kullanan şarapları servis ediyorlar. Menüyü aşağıda bulabilirsiniz. Fiyat ve menü değişikliğine karşı restoranın web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Royal Stone Houses Göreme

Dinler Grup’a ait bir fiyat performans oteli. Kapadokya’da lüks bir konaklama arıyorsanız burası size göre değil lakin balon turunuzu da Royal Balloons’tan aldıysanız konaklamanızı burada yaptığınız takdirde otel transferinden de kurtulmuş olup sabah vakitten tasarruf edeceksiniz. Personel oldukça güler yüzlü ve başarılı.

Saffet Emre Tonguç’un Kapadokya Tavsiyeleri

Kapadokya hakkında çok daha geniş çaplı bilgi ve mekan tavsiyesi arıyorsanız Saffet Emre Tonguç’un “Butik Oteller Türkiye” kitabını edinebilir veya kitabın instagram hesabına göz atabilirsiniz. Bir diğer tavsiyem ise kendi adıyla çıkardığı IOS ve Android versiyonları bulunan mobil uygulamasına göz atmanız olacaktır. Harita üzerinden pinlere tıklayarak size yakın, tavsiye edilen gezi alanlarını ve mekanları görebilir, bilgi alabilir ve direkt rezervasyon yapabilirsiniz.

Kapadokya’da ayrıcalıklı turlar, rezervasyonlar ve seyahat danışmanlığı

TÜRSAB belgeli acente olarak grubunuzun veya şirketinizin Kapadokya seyahatini memnuniyetle planlayabilir sizin yerinize gerekli rezervasyonları yapabiliriz. Dilerseniz bir saatlik uzaktan seyahat danışmanlığı hizmetimizi alarak sizler için Kapadokya seyahatinizi planlayabiliriz. Talebinizi 0532 332 97 31 numaralı telefondan veya sayil@renatravel.com’a mail yoluyla iletebilirsiniz.

RenaTravel.Com

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *