Belarus Tourmag

Vize işlemleriyle uğraşmayıp geniş yeşil alanları ve sakinliğiyle ünlü bir Avrupa ülkesi mi görmek istiyorsunuz? Kuşkusuz Beyaz Rusya’yı listenizin başına eklemelisiniz. Üç haftadan fazla kaldığım Beyaz Rusya’da, sokakta neredeyse hiç çöp görmedim. İnsanların birbirine aşırı derecede saygılı davrandığı ve suç oranının çok düşük olduğu Beyaz Rusya, tatile gidenlerin kendini dinlemeye fırsat bulduğu özel bir destinasyon.

Kısaca Beyaz Rusya

Daha çok “Belarus” olarak bildiğimiz Beyaz Rusya’nın para birimi Beyaz Rusya Rublesi. 2018 yılı Eylül verileri göz önünde bulundurulduğunda Beyaz Rusya’daki döviz bürolarının çoğunun 1 ABD Dolarını 2 Beyaz Rusya Rublesine sabitlediğini söyleyebiliriz. Yine vizesiz gezilen ve birçok kültür benzerliği bulunan komşu ülke Ukrayna’ya nazaran daha pahalı bir ülke Beyaz Rusya. İstanbul’dan direkt uçuşların 2,5 saatten kısa sürdüğü başkent Minsk uçuşlarıyla bu sakin ülkeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Minsk

Minsk ve Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerleri

Bir şehri gezmeye başlarken ya da gezimi sonlandırırken mutlaka o şehre tepe bir noktadan bakıp gezdiğim veya gezeceğim yerleri kafamda daha net canlandırmayı severim. Lviv’de Ratusha Tower ve İstanbul’da Saphire gibi… Minsk’te de BAR:DOTXX1’de şehrin panoramik manzarasının keyfini güzel bir yemek eşliğinde çıkarabilirsiniz. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse yemekleri güzel olsa da manzarası açısından biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ben de bu deneyimi farklı şekilde yaşamak için görmek istediğim binalar karşısında yükselemiyorsam, o zaman binaları küçülteyim dedim bir minyatür müzesi olan “Strana Mini”yi ziyaret ettim.

Strana Mini (Küçük Ülke Müzesi)

Strana Mini, mavi ve kırmızı olmak üzere iki farklı metro hattının şehirde buluştuğu tek nokta olan Кастрычніцкая’nın hemen çıkışında yer alıyor. Müzeye giriş yaptıktan sonra alanın ufak olması biraz can sıkıcı gibi gözükse de müze içerisinde bir buçuk saatten fazla geçirdik. Minsk başta olmak üzere ülkedeki önemli turistik yapıların ışıklandırılarak minyatür hale getirildiği Strana Mini müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müzeyi ziyaret etmeden önce https://belarusmini.by/3dtour/ linki üzerinden müzeyi 3D olarak ziyaret edebilirsiniz.

Great Patriotic War (Savaş Müzesi)

Beyaz Rusya’nın çok eskiye dayanan bir tarihi olmasa da yakın geçmişte savaşlarda çok kan dökmüş bir ülke. Zor iklim şartlarında sert Nazilere karşı verilen mücadele başta olmak üzere Beyaz Rusya’nın bir şekilde yer aldığı ve çoğunda içinde sivil halkında bulunduğu milyonlardan fazla kayıp verdiği önemli savaşlardan anıları burada bulabilirsiniz.

Göz Yaşı Adası

Şehrin merkezinde ufak ve sembolik bir adacık olan göz yaşı adası, Beyaz Rusya’nın Afganistan topraklarında kaybettiği yüzlerce askerin anısıdır. 1988’de biten savaşın hemen ardından inşa edilen anıtın ardından bu ada hep göz yaşı adası olarak anıldı.

Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi

Bu topraklara gelip ihtişamlı ve kırmızı bir kilise görmeden dönmek olmaz değil mi? Kaldığım süre boyunca restorasyonda olan bu özel yapıyı bir türlü göremesem de kendime bir gün burayı görmek için tekrar Minsk’e geleceğimin sözünü verdim.

Beyaz Rusya Ulusal Kütüphanesi

Tabela kirliliğini önleme açısından keşke tüm ülkeler Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna gibi olsa… Minsk’te insanın başını döndürecek derecede sarsan led tabelalar görmek mümkün değil. Sadece bir tane yapı var ki Minsk’e gelen turistler akşamları bu binanın ışıklandırmasını seyrediyor, işte o bina Beyaz Rusya Ulusal Kütüphanesi. Kütüphanenin haricinde sergi ve galerilere de ev sahipliği yapan bu yapının bir de seyir terası bulunuyor.

Minks Botanik Bahçeleri

Her bir köşesinde yeşil gördüğünüz Minsk’te bir de botanik bahçesine girince kendinizi iyice doğanın kollarında hissediyorsunuz. Birisi ücretsiz birisi de ücretli ve kapalı alanda olmak üzere iki botanik bahçesi yan yana bulunuyor. Açık olanda lunaparktan piknik alanlarına birçok aktivite yapılırken biletli girişi olan botanik bahçesiyse yüzlerce çeşit bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Gorky Park

İçinde ufak bir göletin de bulunduğu Gorky Park’ta elma ağaçlarının altında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Elma ağaçlarından konu açılmışken, Minsk’te sokak satıcısı görmek neredeyse imkânsız ancak metro istasyonlarında ve diğer kalabalık alanlarda ellerinde sepetleriyle elma satan yaşlı kadınları görebilirsiniz. Tavsiye de ederim, elmalar çok lezzetli!

Minsk Tavsiyeleri

  • Şehir merkezinde yer alan Zybitskaya’ya (Зыбіцкая) mutlaka uğramalısınız. Araç trafiğine kapalı olan bu kısa cadde Minsk’in en lüks restoranlarına, en güzel kahvelerini içeceğiniz kafelere ve gecenin geç saatlerinde sokak eğlencelerine ev sahipliği yapıyor.
  • Tabela kirliliği yasak olduğu gibi şehirde görsel uyumu bozan her türlü şey de yasak, buna grafiti de dahil. Ancak şehirde grafitinin izin verildiği bir sokak var. Grafiti sokağından keyif alacaksınız.
  • Komünizm mi Kapitalizm mi? Bu sorunun cevabını sanırım Beyaz Rusya da verememiş. Siz de Komünizm’in anlatıldığı duvar süslemesinin altında yer alan Kentucky Fried Chicken’ın önüne gidip ülkenin kararsız haline yerinde tanıklık edebilirsiniz.
  • Lido (Лідо) ve Vasiliki (Васильк) restoranlarına gidip çoğunlukla Beyaz Rusya’nın yöresel yemeklerinin sunulduğu ortamların tadını çıkarabilirsiniz.

Dudutki ve Mir

Beyaz Rusya tabii ki de Minsk’ten ibaret değil. Bu güzel ülkenin kasabalarını gezmek, yeşilliklerle çevrili otoyollarında araba kullanmak gerçekten çok keyifli bir aktivite. Siz de bir ya da iki güne sığdırarak çevre şehirlerden Dudutki ve Mir’i gezebilir, yol üstündeki kasabalardan birinde mola vererek Beyaz Rusya kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Dudutki Açık Hava Müzesi

Beyaz Rusya’da az vakti olup bu ülkenin kırsal yaşantısını özet şekilde görmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Açık hava müzesinde klasik ev ve arabaların, kırsalda yer alan hayvanların ve kasaba yapısının turistlere gösterildiği müzeye uğramalısınız.

Mir

Unesco Dünya Mirasi Listesi’ne Mir Kalesi ile dahil olan, içinden nehir geçen tarihi bir şehir Mir. Noel Baba’ya adanmış bir kilisesi ve eski şehrin meydanı haricinde gezilecek pek fazla yeri olmasa da nehrin kenarından Mir Kalesi’ne bakmak gerçekten hoş bir deneyim.

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *